Avagy egy kommentem másolata egy posztból
Amúgy, miért életképtelen a magyar rendszer:
Azért, mert a magyar modell bukás, gyakorlatilag minden értelemben. Az állam hatalmasra nőtt, irtózatos az adóteher, magára az államra rengeteget költünk, emellett az állami újraelosztás is nagy. Szar a magyar oktatás, egyszerűen nem képes arra, hogy a társadalom kasztosodását ellensúlyozza, az ingyenes "világszínvonalú" felsőoktatás pedig körülbelül arra jó, hogy akik amúgy ki tudnának fizetni egy diplomát azok ezt ingyen megtehessék, miközben a valóban szegények már általános iskolában kihullanak a rendszerből. Emellett a maga 72 egyetemével és főiskolájával elbassza az emberek adóját arra, hogy rengetegen teljes mértékben piacképtelen tudást szerezzenek, majd sok évnyi egyetemen töltött idő után (addig nem dolgozik), munkanélküli legyen. Közben az egészségügyből elmenekül mindenki, mivel jó szakember ezek mellett a feltételek mellett, teljesen jogosan nem dolgozik, de azért fent kell tartani a látszatát, hogy ingyenes az egészségügy, örüljön a paraszt. Az már mellékes, hogy, ha azt akarja az ember, hogy foglalkozzanak is vele, akkor fizet mint a kis-angyal, persze feketén, és megint az jár jól, akinek erre is maradt pénze, de mindegy. Közben pedig eladósodtunk és leginkább állami szinten.
És még sorolhatnám....
Mi erre a normális válasz?
Sürgősen elfogadni a piacgazdaság törvényeit és ennek megfelelően átalakítani a rendszert. Az oktatást újra-szervezni, arra tekintettel, hogy a lehető legjobban felzárkóztassa a leszakadó csoportokat, és itt az óvoda-általános iskola a leglényegesebb és a felsőoktatás a leglényegtelenebb! A felsőoktatást azonnal átalakítani ösztöndíjrendszerűvé, ahol a piacképes szakmák és a leendő állami alkalmazottak képzései (tanárok, orvosok) magasabb állami támogatással bírnak, a piacképtelen, telített szakmákat csak kis mértékben támogatni (pár, kiemelkedően jól tanuló diák). Az egyetemeket kötelezni kell arra, hogy cégekkel együttműködve kutassanak és ebbe a hallgatóság minél nagyobb részét bevonják, ezzel párhuzamosan a MTA kilencven százalékát el kell törölni és sóval behinteni. Azt a maradék pár osztályt, ahol fel tudnak mutatni valamilyen (világszintű) tudományos eredményt az elmúlt húsz évből, azokat megtartani. Az egészségügy finanszírozását újra kell tervezni, akár magánbiztosítós rendszerben, akár pedig állami rendszerben, de úgy, hogy a befizetett pénzzel arányos ellátást kapjon az ember, teszem azt, aki önszántából többet akar befizetni, arra rövidebb várólisták vonatkozzanak, vehesse igénybe a VIP-termeket stb. ezek ma ugyanígy működnek, csak a pénz zsebbe folyik. Az állami szerepvállalást a minimumra kell csökkenteni, és az egyenlő esélyek biztosítását kitűzni, ezt pedig határozottan védeni, azzal szemben, hogy ma mindenkinek a nyomorát finanszírozza az állam, de kitörési lehetőséget nem hagy.
Most, hogy ezeket felsoroltam, nézzük meg, hogy mit kíván a magyar szavazó a fentebb felsorolt problémákra:
Még több ingyenességet! Még több állami segítséget! Még inkább ingyenes egészségügyet és felsőoktatást!
Na ezért nem lépünk semerre. Mert képtelenek vagyunk kilépni a szocializmusból. Mert a magyar-modell nem működik, ellenben mi csak abban vagyunk hajlandóak élni.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Pár évente forradalom - vajon mitől életképtelen a magyar polgár 2011.12.25. 18:47:46
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kotyesz 2024.05.16. 11:41:15
Amennyiben az alkotó ma is figyelemmel kiséri az eseményeket mint 2006,2011,-ben , tesz valamilyen végkövetkeztetést közzé mondjuk az 1998-2024 folyamatairól , tekintettel a fent leírtakra?
üdv . Tibor
kotyesz 2024.08.23. 17:09:56
Mai ige:
Tévedés, hogy haldoklunk , mi nem haldoklunk , mi így élünk!